cyklohotel / velohotel  N48°44.903'  E19°38.077'

Sme ideálne miesto pre tých, ktorí hľadajú cyklohotel / velohotel.

Svojou polohou hotel zabezpečuje neskutočné množstvo variácií využitia oficiálnych cyklotrás, ako aj nami ponúkaných cyklovýletov, pomocou ktorých sa dostanete do tých najčarovnejších kútov tohto „hlavného mesta lesov“ Slovenska – ako  oblasť zasvetení právom nazývajú. Na mape je vyznačených 15 cyklovýletov, ktoré  nepokrývajú zďaleka možnosti plánovania cyklovýletov do okolia Balogu, skôr by sa dali nazvať prvotnou sondou do hlbín tohto cyklistického raja. Na pravej lište sú popisy k jednotlivým cyklovýletom  vrátane možnosti stiahnutia jednotlivých cyklovýletov vo formáte GPX (označené ako "GPS na stiahnutie"). Všetky označené cyklovýlety začinajú a končia v našom stredisku.

Legenda jednotlivých cyklovýletov:

1, Cyklovýlet „Čiernohronská“    2, Cyklovýlet „Dobročský prales“    3, Cyklovýlet „Korytárska, Obrubovanecká dolina“    4, Cyklovýlet „Krátke, Koreňová“    5, Cyklovýlet „Na Bernardín, Lúčky“    6, Cyklovýlet „Na Hajný grúň, Chvatimech“    7, Cyklovýlet „Na Hrb“    8, Cyklovýlet „Na Spády“    9, Cyklovýlet „Na Svätý Ján“    10, Cyklovýlet „Na Zákľuky“    11, Cyklovýlet „Okolo Zemanovej“    12, Cyklovýlet „Popod Klenovský Vepor“    13, Cyklovýlet „Prostredná, Obrubovanecká dolina“    14, Cyklovýlet „Zbojská“  15, Cyklovýlet "Kamenistá dolina"

 

Prostredníctvom popísaných cyklovýletov si môžte vychutnať nasledujúce top destinácie:

Čo nemôžete  na horskom bicykli vynechať sú napríklad ľavobrežné čiernohronské doliny

 1. Kamenistá dolina – (cyklovýlet č.15) proti prúdu Kamenistého potoka budete od začiatku doliny (od miestneho názvu„Svätý Ján) mierne stúpať neskutočných 25 km(červená cyklotrasa 026) popri údolnej nádrži Hrončok až do rázovitej obci Sihla, budete mať pocit, že ste v zabudnutej doline na konci sveta – aspoň pri prvej jazde dolinou začiatkom jari to tak vyzeralo, prístup tu majú len stroje lesného závodu - väčšinu trate idete po asfaltke s hučiacim potokom z jednej či druhej strany. Hlboká dolina sa zaujímavo mení pred vašimi očami až , míňajúc meandre Kamenistého potoka, skončíte na náhornej plošine. Nástup od hotela k začiatku doliny v dľžke 6 km vedie  romantickou cestou zovretou z jednej strany Čiernym Hronom a z druhej traťou Čiernohronskej železničky. Z obci Sihla sa môžete vydať naspäť do hotela tou istou cestou poprípade nakombinovať trasu prechodom do ďaľších dolín, odporúčame vystúpať na Tlstý Javor a absolvovať famózny zjazd po štátnej ceste žltou cyklotrasou 8586 do Balogu (autor týchto riadkov ho absolvoval so svojimi 115kg bez brzdenia maximálkou 58,2km/hod, a je nádherne dlhý – čistý adrenalín, v žiadnom prípade však neodporúčame prekročiť prah pocitu bezpečnosti)
 2. Veľká dolina (cyklovýlety č. 1,7,8,10,11) - do jej hlavnej vetvy vojdete priamo od hotela, miestnou časťou Medveďovo potom lesáckou asfaltkou,(sledujete oficiálnu cyklotrasu modrá 2569)  spočiatku miernym súpaním postupne príkrejším vystúpate po 7 km na rázcestie Danková 865mnm, a buď pokračujete po asfaltke zjazdom do Kamenistej doliny k údolnej nádrži Hronček po oficiálnej cyklotrase žltá 8584, alebo mierne stúpate po kamenistej ceste  (modrá 2569) na čarovné  Zákľuky, cesta späť do hotela je samozrejme možná aj pekným zjazdom, občas však asi budete musieť pribrzdiťs ohľadom na ťažbu alebo vlnu na asfaltke.. Priamo od hotela po odbočení za veľkým parkoviskom doľava asi po 400 m  môžete tiež nastúpiť do bočného ramena Veľkej doliny, s prostým názvom Dolina, pričom pôjdete časťou zelenej cyklotrasy 5571, ktorá Vás popod Pohnitú dovedie až do Vydrovskej doliny. Stúpanie pod Pohnitú je rezké no odmenou je následný zjazd do Vydrovskej doliny.
 3. Vydrovská dolina (cyklovýlety č. 2,3,10,13), začínajúca v miestnej časti Vydrovo, rozkonárujúca sa ako prastará lipa do 4 hlavných dolín: Korytárskej, Obrubanovskej, Prostrednej a Podtajchovej je určite so svojou železničkou a lesníckym skanzenom najnavštevovanejším miestom Balogu, čiže zámok na bicykel vziať sebou, aby ste si mohli prejsť aj naučný chodník skanzenu, ktorého súčasťou je aj pekný symbolický lesácky cintorín. V nižších častiach sú doliny mierne a zajazdiť si tu môžu do nemoty aj tí, ktorí nemusia kopce, vo vyšších častiach je stúpanie príkrejšie a asfaltky sa menia na lesnú klasiku. Z hotela sa sem dostanete najjednoduchšie odbočením na štátnu cestu smer Hriňová, kde v miestnej časti Vydrovo je aj začiatok doliny. Pokiaľ by ste chceli z jednotlivých dolín Vydrovskej doliny pokračovať ďalej na hrebeň  poskytneme Vám ďalší  popis trás. Ak by ste chceli prejsť na hotel cez Dolinu časťou zelenej cyklotrasy5571 musíte pri vrtuľníku (ktorý je tu osadený ako eksponát) dávať dobrý pozor na západnom svahu na zelené „C“, aby ste neskončili ako my na Zákľukách. Táto spojka je skôr pre zdatných cyklistov.
 4.      „Dve sestry“ by sa dalo povedať o dolinách  Brôtovo (cyklovýlet č. 2) doline vychádzajúca z miestnej časti Dobroč júžnym smerom spolu so svojou sestrou Páleničnou dolinou (cyklovýlety č. 1,12), pričom obe obopínajú ďalší balocký skvost – dobročský prales, obidve stoja za to ich prejsťa obidve sú v dolnej časti pohodové a v hornej príkrejšie. Štíhlejšia a kratšia je dolina Brôtovo, miernym stúpaním popri Dobročskom pralese a Mirovej horárni (nezabudnite pozdraviť Mira – miestneho vládcu lesov) vyšlapete až kúsok pod Tlstý Javor  no nezabudnite, že za horárňou sa odkloníte z turistickej žltej značky a obídete kopec Ramža z pravej strany, prídete na štátnu cestu skadiaľ buď kamenistou cestou po vrstevnici a niektorým ramenom Vydrovskej doliny sa prepletiete až do Balogu, alebo sa sem dostanete famóznym zjazdom po štátnej ceste. Na rozdiel od svojej sestry je Páleničná dolina  dlhšia a bohatšie rozkonárená a asi aj krajšia. Je tiež preznačená modrou cyklotrasou 2569 ktorá Vás privedie  na križovatku turistických a cyklistických trás („Kysuca,Uhliarka“), odkiaľ sa podľa vlastného výberu tromi rôznymi spôsobmi môžete dostať  na štátnu cestu 529. Z ramien Páleničnej doliny   je možné  využiť pre nástup alebo návrat od Klenovského Vepra  jej východné rameno – Čiernu dolinu (cyklovýlet č. 12). Vo svojej vrcholovej časti sa Páleničná dolina rozvetvuje, ak chcete prísť k pramenu Čierneho Hrona musíte vyšlapať jej západnú vetvu – dolinu Za dlhým grúňom. Centrálna vetva Rakytovo (cyklovýlet č. 1) sleduje spomínanú cyklotrasu ale aj zelenú turistickú značku. Nástup do obidvoch sestier je z hotela cez celý Balog a v miestnej časti Dobroč za kostolom odbočíte do Brôtova, ďalšia odbočka vedie do Páleničnej doliny .
 5.      Osrblianska dolina (cyklovýlet č.8) vychádzajúca z Hronca paralelne s Kamenistou dolinou, síce je od nej omnoho kratšia ale miestami  poskytuje nádhernú lemujúcu scenériu tvorenú výrečnými bralami. Po 10 km od Hronca dorazíte na Tri vody, nájdete tu historickú vysokú pec  a môzte pokračovať strmším úsekom na prevádzkovanú chatu pod Hrbom. Nástup do Osrblianskej doliny od hotela v dľžke cca 8 km absolvujete miernym zjazdom dolu Čiernym Hronom, cestu naspäť od Troch vôd pre účely relaxu odporúčame tou istou cestou ako bol príjazd, pre priemerne zdatných odporúčame  prechod cez dva hrebene do Veľkej doliny popri Hrončeku.

Ostatné top destinácie:

 1. Zákľuky – Tlstý javor (vojenský cintorín)(cyklovýlet č.1) - v žiadnom prípade neodorúčame vynechať. Pohľad zo Zákľuk(1011mnm) na Vysoké Tatry a celú 360°scenériu Vám umožní pochopiť prečo sa tomu hovorí  „Hlavné mesto lesov“ - kde oko dohliadne lesy, hory, štíty...prejavy civilizácie sa obmedzia na výruby a kosbu, vraciate sa storočia naspäť a rozmýšlate dokedy to tak zostane.... Spojnica Zákľuky – Tlstý javor vedie popod vrcholy tisícoviek Obrubovanec a  Tlstý javor, vo východnej časti ako klasická hrebeňovka členitými horskými cestami a horskými lúkami, smerom na západ sa les roztvára viac a nakoniec vrchol Zákľuky je  teda poriadna horská lúka, umožnujúca nádherný panoramatický výhľad. Dostanete sa sem od hotela  popísaným spôsobom Veľkou dolinou, alebo z druhej strany od štátnej cesty 529, celým úsekom prechádza modrá cyklotrasa 2569 a červená turistická značka „Rudná magistrála“. Nazad do hotela, podľa toho čo všetko ste prešli,  je možné použiť Veľkú dolinu, Vydrovskú dolinu, Brôtovo i Páleničnú dolinu, či zjazd štátnou cestou po žltej cyklotrase 8586. Pokiaľ by nestačilo a je ešte chuť si zajazdiť je možné spustiť sa do Kamenistej doliny a popísaným spôsobom buď cez Sihlu, alebo popri čiernohronskej železničke doraziť až na „vychladené“ v kolibe.
 2. Ako Čierny Hron odbočuje do Pálemičnej doliny priamym smerom na východ sa rozprestiera dolina Šaling(cyklovýlety č.4,12,14), na prvý pohľad to vyzerá ako pokračovanie doliny Čierneho Hrona – v skutočnosti potok ktorý Vám žblnkoce po pravej ruke sa volá rovnako ako dolina – Šaling. Od Dobroča Šalingom po žltej cyklotrase 8583  prídete miernym stúpaním na chatu Boldiška - križovatku turistickýck a cyklistických ciest, kde sa aj dolina Šaling rozvetvuje na príkrejšie : Starú dolinu  a Pomývač. Ak sa vydáte  po žltej cyklotrase ďalej prídete Pomývačom (cyklovýlet č.14)na prevádzkovanú kolibu Gazdovský dvor v sedle pod Chlpavicou. Na to isté miesto  prídete aj keď pôjdete Starou dolinou po modrej cyklotrase 2571, pri peknom posedení za Jilemnického chatou si to môžete rozmyslieť a vrátiť sa (z Dobroča sem je to 8 km, tu aj končí modrá cyklotrasa ), alebo budete pokračovať  a cez Chlpavicu(cyklovýlet č.4) prídete na spomínaný Gazdovský dvor – je to trochu náročnejšie. V tejto oblasti – na rozhraní Muránskej planiny - Vám popíšeme možnosti ďalších túr medzi ktorými bude určite aj sedlo Zbojská(cyklovýlet č.14), ako aj prechod zo Starej doliny na Klenovský Vepor (cyklovýlet č.12).
 3.      Tlstý Javor – Balog, aj keď v popise predchádzajúcich trás tento famózny 9 km zjazd sme viackrát spomenuli nedá mi to ešte raz nepripomenúť pre tých, ktorí sú proti výšlapom, že je tu aj možnosť využitia našej vlastnej cyklodopravy, poprípade cyklobusu klasteru Horehronie a vyviezť sa na Tlstý javor, odkiaľ môžete zjazdovať dole po žltej cyklotrase 8586, poprípade sa napojiť na ostatné popísané cyklotrasy
 4.      Pokiaľ doteraz spomenuté destinácie sú vecou necelodených viacmenej rodinných výletov, výjazdy do destinácií Poľana(1458 mnm), Klenovský Vepor(1338 mnm), Fabova Hoľa(1439 mnm), Ľubietovský Vepor( 1277 mnm), Hrb(cyklovýlet č.7)(1255 mnm)  sú výzvou pre statočných a hlavne zdatných cyklistov s celodennou náplňou a vhodným počasím. Plánovanie týchto destinácií je náročne a radi Vám poskytneme plnú podporu.

 

Podpora, ktorú môžete v hoteli obdržať zahŕňa:

 • sprievodca, podpora pri plánovaní trasy, mapy, GPS
 •  technický doprovod
 •   transport na vhodné miesta trasy
 •  potrebná infraštruktúru pre uskladnenie a ošetrenie bicyklov
 • pre tých, ktorí prichádzajú bez vlastných bicyklov po dohode zabezpečíme prenájom bicyklov.

Partneri:

 • erb balog
 • zeleznicka
 • horehronie
 • vydra